Muzikál Kazatel

Kazatel ~ původní český muzikál inspirovaný

                     postavou Mistra Jana Husa

                     Hudba a text: Zdeněk Plech

Premiéra zkrácené a upravené verze~ 16.6.2015 v 19:00, Divadlo Bolka Polívky, Brno

Představení vzniklo u příležitosti 600 výročí upálení M.J.Husa v produkci Náboženské obce Brno Židenice

Odkazy na stránky s fotografiemi:

Trailer:  https://www.youtube.com/watch?v=w_xwmeNUY_c

Uh. Brod: http://www.zusveveri.cz/dramaticky-obor-foto-2015-kazatel-2162015-uhbrod

https://www.facebook.com/539873586129117/photos/pcb.433317586839056/771189549664185/?type=1&theater

http://www.svobodatom.cz/…/&lev…/&level=2_2015_06_16_Kazatel

 

Z koncertního provedení muzikálu v Chrámu Spasitele, 29.5. 2015

O muzikálu

Muzikál byl nastudován a uveden na scénu občanským sdružením Verbum et musika, které působilo při Církvi československé husitské v Brně-Řečkovicích. Tato skupina mladých a nadšených lidí nastudovala a uvedla hned dva muzikály Zdeňka Plecha Marnotratný syn (1999) a Kazatel (2002). Poslední uvedení původního muzikálu se uskutečnilo v roce 2005 v divadle O. Nedbala v Táboře u příležitosti Husových slavností.

Současné zpracování je komorní verzí původního muzikálu a v nastudování (opět) mladých a nadšených lidí je na scénu uvádí Církev československá husitská v Brně – Židenicích a ZUŠ Veveří, Brno.

Zdeněk Plech o svém muzikálu

Když občanské sdružení Verbum et musica uvedlo můj první muzikál na biblické téma – Marnotratný syn, pocítil jsem neodbytnou touhu napsat něco nového.

Co ale psát? Téma, které je stále aktuální jsem měl. Český kněz, který v boji za Pravdu proti církevní moci, položí i vlastní život. Ale jsem vůbec oprávněn ztvárnit dílo o Janu Husovi? Potýkal jsem se sám se sebou, zvažoval jsem všechna pro i proti. Co mohu lidem přinést tímto muzikálem? Jaké reakce mohu čekat, dotknu-li se třeba i nevědomě tohoto českého hrdiny? Jak mě přijme má vlastní církev, Církev československá husitská? Mám divákovi snad nutit svůj postoj k této postavě naší historie?

Ne, zvolil jsem úplně jinou cestu. Když může vzniknout muzikál o Ježíši, o Janě z Arku, nemusím se tohoto tématu bát. Bude však nutno zapojit fantasii. Fantasii, kterou člověku nemůže nikdo vzít, ani proti ní nic namítat. Ano tak napíši i toto dílko! Proto doufám, že nebudete pohlížet na náš výtvor přísným okem historika, ale přistoupíte na naši hru a necháte se unášet dějem, který se stal,či nestal… Snad nám to mistr Jan odpustí. 

Z programové brožury

Hudba, scénář: Zdeněk Plech

Instrumentální aranžmá: Martin Křižka

Úprava hudby pro zpracování 2015: Jiří Najvar

Úprava scénáře pro zpracování 2015: Denisa Zlámalová

Režie: Aleš Kučera

Asistent režie: Tobiáš Štěpánek

Korepetice: Jiří Chlebníček

Produkce: Eva Chlebníčková, Anna Štěpánková

Osoby a obsazení:

Jan Hus: Jaroslav Bašus

Prelát: Dominik Levíček

Štěpán z Pálče: Pavel Mazánek

Kateřina z Husince: Monika Kulhánková

Nešťastná žena: Iveta Baráková,

Mistr Theobald: Gabriel Štěpánek

Václav IV: Petr Řezníček

Šéfová: Kristýna Kučerová

Pobuda 1: Tobiáš Štěpánek

Pobuda 2: Jiří Sklenák

Sbor:

Denisa Zlámalová

Lucie Kvapilová

Nikola Třísková 

 

Muzikál Kazatel opět na scéně

Článek br. biskupa Juraje Dovaly pro časopis Český zápas -červen 2015

Muzikál Kazatel z autorského pera dnes již známého operního barytonisty Zdeňka Plecha, sólisty Národního divadla a člena naší církve, se po letech dočkal obnovené premiéry. V roce 2002 Kazatele poprvé nastudovalo a uvedlo občanské sdružení Verbum et musica působící při Náboženské obci Brno-Řečkovice. Nyní u příležitosti 600. výročí smrti Mistra Jana Husa muzikál nacvičili studenti a přátelé ZUŠ Veveří v Brně ve spolupráci s NO Brno-Židenice.
Obnovená premiéra upravené a zkrácené verze muzikálu se konala 16. 6. v divadle Bolka Polívky v Brně. Kdo přišel, určitě nelitoval. Před vyprodaným hledištěm mladí umělci předvedli mistrně sehrané kousky. Písně byly odzpívané čistě a s noblesou. Dialogy se řinuly v pravidelných kadencích, bavily publikum svou nápaditostí a nečekanými zápletkami. Vyzvednout řemeslně dobře zvládnutou roli by si jistě zasloužila každá postava samostatně, ale připomenu alespoň postavy „lapků“ s jejich „šéfovou“ a „německého preláta“, které v lidech vyvolávaly pobavení už tím, že se ocitly na scéně. Humor a jiskřivost vyvažovaly postavy Mistra Jana a jeho sestry Kateřiny, které dodávaly celému příběhu nutnou vážnost a patos.
Chcete-li si muzikál Kazatel o délce 100 minut opravdu vychutnat, osvoboďte se při jeho sledování od historických konotací. Příběh jako takový je vymyšlený, odlehčený a jeho účelem je kromě připomenutí odkazu Mistra Jana pobavit. Připravte se na to, že tři lapkové, kteří chtějí okrást chudého kazatele z Betlémské kaple, si servítky neberou.
Nelze nezmínit, že mladí umělci pod vedením režiséra Aleše Kučery měli na nastudování náročných scén něco přes dva měsíce. Ze zákulisí vím, že jejich zkoušky v pro mnohé i jinak náročném maturitním a zkouškovém období  z časové tísně někdy končily i v pozdních nočních hodinách. O to větší poklonu za vynaloženou píli, energii a profesionální výkon si všichni herci-zpěváci zaslouží.
Velké díky za uvedení muzikálu Kazatel, patří kromě ZUŠ Veveří v Brně a mladým umělcům také NO Brno- Židenice za úsilí a čas, které celému projektu věnovaly.
Muzikál Kazatel je putovní a kromě Brna se představí např. také v Uherském Brodě a ve Vratimově u Vysokého Mýta, v Kyjově, Čelákovicích a ve Zlíně. Pozvat si jej můžete i vy, stačí kontaktovat sestru farářku Annu Štěpánkovou na e-mailové adrese: ccsh.zidenice@seznam. cz. Bližší informace o muzikálu získáte i na www.husitezidenice.cz

 

 Juraj Dovala, biskup

 

 

 

U tohoto článku nemůžete přidávat komentáře.